W walce ze stereotypami

9 października 2015 r. w Gimnazjum publicznym w Dębnie, odbyło się bardzo emocjonujące spotkanie zorganizowane w ramach projektu antydyskryminacyjnego.

Gimnazjaliści nie kryli zainteresowania i zdumienia. Zaczęliśmy od stworzenia wspólnej definicji słowa „tolerancja”.

Zanim uczniowie ujrzeli gościa (a wielu zastanawiało się, czy to będzie mężczyzna, czy kobieta), wzięli udział w krótkiej dyskusji na temat: Co wiedzą o Romach/ Cyganach?

Okazało się, że tak naprawdę to niewiele. Zastawialiśmy się, czy są to prawdziwe informacje. Spotkanie pomogło nam zweryfikować wiedzę o Romach.

Powitanie odbyło się w języku cygańskim, który spodobał się uczniom. Uczestnicy chętnie zadawali pytania, interesowali się kulturą i tradycją Romów.

Po spotkaniu członkowie koła dziennikarskiego nagrali wywiad radiowy z tajemniczym gościem. Zadawali pytania, na które mogliśmy poznać odpowiedzi, zgodnie z Kodeksem Romów. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy: http://www88.zippyshare.com/v/8cuAZewR/file.html

Postanowiliśmy się podzielić swoimi refleksjami z pamiętnego spotkania i wywiadu, odpowiadając na następujące pytania:


1. Czego się dowiedziałem/ dowiedziałam?

2. Co zrozumiałem/ zrozumiałam?

  3. Jakie będzie to miało przełożenie na moje życie, relacje z innymi, stosunek do drugiego człowieka?

 Hubert: "Dowiedziałem się całkiem sporo o romskiej kulturze. Zrozumiałem, że wszystkie stereotypy o tym, że cyganie to złodzieje, są kłamstwem. Zawsze byłem tolerancyjny, więc nie wiem czy to coś zmieni".

Konrad: "Dowiedziałem się o kulturze Romów i ich tradycjach, np.: "porywaniu" ukochanej zamiast umawiania się na randki . Zrozumiałem, że stereotypowy brzydko mówiąc "cygan" ma się nijak do żyjącego dzisiaj Roma. Ta rozmowa zmieni dosyć mój stosunek do ludzi takiego pochodzenia, ponieważ dzięki temu spotkaniu dowiedziałem się o nich bardziej "od kuchni"  i od osoby, która ma z nimi kontakt na co dzień. "

Basia: "Dowiedziałam się o różnych ciekawych tradycjach Romów.  Zrozumiałam, że dzięki takim lekcjom mogę wyzbyć się nietolerancji do różnych mniejszości narodowych. Myślę, że to pomoże mi nie oceniać ludzi po wyglądzie, tylko zachęci, by poznawać ich historię i charakter".

Jagoda: "Dowiedziałam się kilku rożnych faktów z życia Romów .  Zrozumiałam, że stereotypy nie wiążą się z życiem codziennym Romów.  Będę miała większy dystans do siebie, jak i do innych". 

Michaela: " Dowiedziałam się trochę o kulturze i tradycjach Romów. Zrozumiałam, że stereotypy na temat Romów często mijają się z prawdą. Myślę, że to spotkanie nie będzie miało dużego wpływu na moje życie".

Karolina: "Dowiedziałam się o życiu codziennym , kulturze i zwyczajach Romów. Zrozumiałam, że Romowie nie są wcale gorszym narodem.  Byłam, jestem i będę tolerancyjna. "

Angelika: "Dowiedziałam się o życiu codziennym Romów, o ich kulturze, że na co dzień nie noszą kolorowych strojów.  Zrozumiałam, że różne stereotypy o Romach często są kłamstwem. Zawsze jestem tolerancyjna. Nieważne, czy ktoś jest innego pochodzenia, czy ma inny kolor skóry, dla mnie to nie problem".

Iza: "Dowiedziałam się wielu informacji na temat kultury romskiej, o których wcześniej nie miałam pojęcia.  Zrozumiałam, że nie warto oceniać ludzi pod względem stereotypów.To spotkanie umocniło mnie w przekonaniu, że jestem tolerancyjna. Na pewno zacznę postrzegać "innych" ludzi takimi,  jakimi są dla mnie, a nie tak jak ktoś o nich uważa, narzucając swoje zdanie".

Mateusz "Dowiedziałem się wielu rzeczy na temat tych jakże zaskakująco ciekawych ludzi. Bardzo zaciekawił mnie temat ich tradycji. Zrozumiałem, że należy traktować ich kulturę z pełną powagą.  Na pewno będę zwracał większą uwagę na powagę moich słów. Będę starał się uszanować każde słowo oraz myśl".

Ola: "Dowiedziałam się wiele o kulturze, zwyczajach, codziennym życiu, języku Romów. Poznałam także wiele ciekawostek związanych z ich życiem. Zrozumiałam, że stereotypy dotyczące Romów nijak mają się do rzeczywistości. Będę pamiętała, aby nie oceniać ludzi pochopnie, przez pryzmat narodowości, pochodzenia czy wiary".

Czy zgadzacie się z naszymi poglądami?

A jakie są nasze wnioski?

Często zbyt pochopnie oceniamy drugiego człowieka przez pryzmat pochodzenia, wiary czy poglądów. Nie zawsze jesteśmy tolerancyjni, choć często takowym mianem się określamy. Dzięki temu projektowi dostrzegamy, jak ważny jest szacunek dla drugiego człowieka. Nie tylko ten okazywany osobom podobnym do nas, ale także tym, którzy się od nas różnią. Na tym właśnie polega tolerancja – na akceptowaniu i szanowaniu odmienności. Spotkanie było naprawdę bardzo ciekawe i wartościowe. Dowiedzieliśmy się wiele o Romach, dzięki czemu możemy odróżnić, co jest prawdą na ich temat, a co jedynie mitem.

 

Wioletta Rafałowicz

 

Dodaj komentarz