Rozmowa z Joanną Agatowską

Rozmowa z Joanną Agatowską, kandydatką Zjednoczonej Lewicy do Senatu RP.

-Co wyróżnia parlamentarną listę Zjednoczonej Lewicy

- Zjednoczona Lewica powstała w wyniku podpisania porozumienia koalicyjnego pomiędzy polskimi partiami lewicowymi, które do tej pory działały indywidualnie w przestrzeni publicznej. Już w czerwcu rozpoczął się „okrągły stół” ludzi lewicy, reprezentujących różne podmioty - w celu wypracowania wspólnego dla wszystkich programu wyborczego. Przy optymalnej zgodzie doszło również do ułożenia list wyborczych, na których znaleźli się kandydaci rekomendowani przez swoje ugrupowania, czyli Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Twój Ruch, Unię Pracy, Polską Partię Socjalistyczną i Zielonych. Na listach znajdują się również przedstawiciele lokalnych ruchów miejskich, działkowców, związków zawodowych ZNP i OPZZ ale również Solidarności 80 – osoby aktywnie działające i popularne w przestrzeni publicznej. Osoby doświadczone życiowo, zawodowo, społecznie i politycznie – wszystkie młode duchem, zdeterminowane do walki o zmienianie Polski na lepsze.

Polska nie jest w ruinie, Polska się zmieniła dzięki środkom unijnym i zaangażowaniu lokalnych społeczności, ale zmieniła się „nierówno”. Te duże zmiany widoczne są bardzo w dużych miastach, ale te mniejsze miasta i miejscowości zostały często porzucone na drodze do rozwoju. Likwidacja wieloletnich zakładów pracy, brak powstawania nowych, niewykorzystywanie lokalnych potencjałów – to dzisiaj podstawowe przyczyny wykluczenia społecznego, braku możliwości zaspokajania często podstawowych potrzeb zdrowotnych, mieszkaniowych i bytowych. Lewica chce zdecydowanie przeciwdziałać takim procesom nierównomiernego rozwoju Polski. Chcemy i będziemy walczyć przede wszystkim o godne życie – zmniejszenie wieku emerytalnego (od początku byliśmy zdecydowanie przeciwni podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat!), podwyższeniu płacy minimalnej do 15 zł za godzinę, darmowym lekom dla najuboższych seniorów. Chcemy pomagać młodym ludziom w aktywności na rynku pracy – tak więc darmowe żłobki i przedszkola dla najmłodszych, to komfortowy powrót rodzica do pracy, likwidacja bezpłatnych staży pracowniczych, umów śmieciowych i zwolnienie z podatku PIT osób, których dochody nie przekroczą 21.000 rocznie. Chcemy również podjąć tematy świeckiego państwa, zwiększenia przychodów do budżetu i bardziej sprawiedliwego niż dzisiaj udziału wszystkich Polaków w owocach wzrostu gospodarczego Polski ostatnich lat, poprawy jakości codziennego życia i wzrostu udziału usług publicznych w mocno „sprywatyzowanym” już dzisiaj życiu gospodarczym.


 

- Jak będzie wyglądało głosowanie

- Kandydaci Zjednoczonej Lewicy to ludzie naprawdę bardzo dobrze przygotowani do pełnienia funkcji publicznych. W wyborach parlamentarnych 25 października wybierać będziemy zarówno posłów jak i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy wyborca będzie mógł oddać jeden głos na listę do Sejmu i wybrać jednego kandydata z listy do Senatu, na której nazwiska zostaną umieszczone w kolejności alfabetycznej. Wybór senatorów odbywa się w formule Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW), co oznacza, że głosowanie odbywa się na konkretną osobę, a nie rekomendujący tę osobę komitet wyborczy. Mnie Państwo znajdziecie na pierwszym miejscu karty do Senatu i bardzo proszę o Państwa głos. Mam 43 lata, jestem mężatką i mamą dorosłego syna. Z wykształcenia jestem magistrem ekonomii, jestem specjalistą w zakresie zarządzania gospodarką turystyczną. Moją pasją jest praca samorządowa. Dlatego ukończyłam studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku: Samorząd terytorialny i rozwój lokalny. Od 13 lat jestem radną, obecnie, już po raz drugi pełnię funkcję Przewodniczącej Rady Miasta Świnoujście, a w latach 2010 – 2014 pełniłam funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Świnoujście, gdzie odpowiadałam za zdrowie i politykę społeczną, oświatę, turystykę, promocję, kulturę i sport. Jestem aktywna również na krajowej arenie politycznej, od 4 lat pełnię funkcję wiceprzewodniczącej Zarządu Krajowego SLD. Praca na poziomie krajowym pozwala mi na reagowanie na problemy lokalne i przekazywanie tych informacji posłom. Do większej skuteczności w działaniu potrzeba nam jednak współudziału w rzeczywistym sprawowaniu władzy w polskim parlamencie, co jest możliwe jeśli zaufanie Państwo kandydatom z listy Zjednoczonej Lewicy bądź mnie, jako kandydatce na senatora RP i dzięki temu wrażliwa społecznie Lewica będzie w Parlamencie silna i skuteczna.


 

- Nie jest Pani za młoda na senatorkę

- Jestem przekonana, że nie. Wiem, ze senatorami w mijającej kadencji były osoby młodsze ode mnie, tak więc to nie wiek determinuje zasadność zdobycia mandatu, a zupełnie inne cechy. Moje 20 - letnie doświadczenie zawodowe i 13 -letnie doświadczenie samorządowe, w którym zawsze zdobywałam najwyższe wyniki ze wszystkich kandydujących do Rady Miasta Świnoujście – myślę, że świadczą o mnie dobrze. Jestem osobą bardzo angażującą się w rozwiązywanie problemów, z którymi zgłaszają się do mnie ludzie, bądź z którymi sama się zderzam. Byłam inicjatorką kilku lokalnych akcji społecznych, w których udział wzięli ludzie z różnych opcji politycznych i związków zawodowych: protestowaliśmy przeciwko prywatyzacji Uzdrowiska S.A, konsolidacji Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, zbieraliśmy podpisy za budową Tunelu w Świnoujściu. Potrafię pracować z ludźmi o różnych poglądach i zawsze udaje mi się osiągać kompromisowe i dobre dla większości rozwiązania. Wychodzę z założenia, że zgoda buduje – niezgoda rujnuje. Mocno interesują mnie również sprawy regionu zachodniopomorskiego i w tych tematach również jestem aktywna. Lubię ludzi i ludzie czują, że są dla mnie ważni, a to buduje sympatię i bardzo pozytywne relacje oraz skuteczność w działaniu.


 

- Czy ma Pani pomysł na rozwój Dębna i regionu?

- Kompetencje senatorskie określa ustawa o pełnieniu mandatu posła i senatora. Ale dużo ważniejsza jest właśnie taka codzienna aktywność parlamentarzystów w rozwiązywaniu problemów dużych i małych miast, gmin i powiatów naszego regionu, ale również jego Mieszkańców. Jestem osobą pracowitą i chciałabym utrzymywać stały kontakt z lokalną społecznością Dębna, Myśliborza i okolic poprzez otwarcie biura senatorskiego i stałe dyżury. To dałoby mi możliwość ciągłego reagowania na występującą w powiecie sytuację i problemy. Cały nasz region zachodniopomorski mimo bardzo atrakcyjnego położenia geopolitycznego, bliskości granicy z Republiką Federalną Niemiec, rzeką Odrą i walorami turystycznymi regionu – niestety ciągle boryka się z problemami braku pracy i niskimi płacami, które nie pozwalają na godne życie. Efektem jest emigracja zarobkowa do Niemiec i problemy z tym związane, szczególnie te społeczne. Podobnie ma się sytuacja w miejscowościach powiatu myśliborskiego. Posiada on korzystną logistycznie lokalizację, ale przede wszystkim wspaniałe walory krajobrazowe, wypoczynkowe i agroturystyczne – są one dzisiaj wykorzystywane w niewystarczającym zakresie. Usługi w turystyce to bardzo ważny sektor zatrudnienia i gwarancja rozwoju. Wiele lat temu Świnoujście również miało podobne problemy. Jednak jako władze samorządowe stworzyliśmy 13 lat temu korzystne warunku dla przedsiębiorców chcących inwestować przede wszystkim w infrastrukturę hotelową. Wiele osób z powiatu myśliborskiego, które dzisiaj pracują w Niemczech niewątpliwie mogłoby wówczas realizować swoje życiowe i zawodowe plany w swoim regionie. Wokół usług hotelowych powstaje wiele firm oferujących usługi towarzyszące takie jak gastronomia, rekreacja, sport i kultura – to wszystko pobudza aktywność społeczną i buduje kapitał oparty na współpracy i zaufaniu. Wiem, że w powiecie brakuje dzisiaj odpowiedniej infrastruktury drogowej i przemysłowej, która pozwoliłaby na intensywny rozwój stałego rynku pracy. Problemem jest komunikacja publiczna utrudniająca mieszkańcom mobilność w regionie. Wiele z tych problemów powinno zostać rozwiązanych dzięki zaangażowaniu środków publicznych i dobrej współpracy z lokalnymi samorządami. Czasem potrzebny jest ktoś, kto wskaże gdzie znaleźć pomoc do rozwiązania ważnych problemów, poprowadzi za rękę i będzie czuwał nad systematycznym rozwojem. Takim kimś może być senator z naszego okręgu. Proszę o Państwa głos – bo chciałabym pracować dla Państwa!Więcej o mnie: www.agatowska.pl

- Dziękujemy za rozmowę.

 

materiał KKW Zjednoczonej Lewicy


 


 

Dodaj komentarz