stop complaining

Jakub B. Bączek,trener mentalny kadry narodowej siatkarzy, który przyczynił się do zdobycia złota przez Polaków na Mistrzostwach Świata w 2014, zadał pytanie: „W jakim sporcie Polacy są najlepsi?” Ludzie zaczęli się przekrzykiwać „ W siatkówce! W narciarstwie! W ręcznej!..itp.”

Ja krzyknęłam: „W narzekaniu!!!” ….i niestety trafiłam w 10-tkę: tylko 1% Polaków nigdy nie narzeka! „Niestety”, ponieważ to niezwykle przykre i trudne obserwować jak ludzie wokół marnują swoje życie, zazdroszcząc powodzenia innym, podczas gdy sami zanurzeni są w bogactwie i w ogóle tego nie widzą. Próbowałam to zmieniać. Rozmawiałam, podsuwałam książki, podpowiadałam rozwiązania, namawiałam do wielu rzeczy.

Dzisiaj przyznaję się do błędu: niepotrzebnie to robiłam. Każdy człowiek ma prawo być nieszczęśliwy, jeśli tego chce. Piszę więc do ciebie, przyznając ci rację:

Masz prawo zazdrościć innym pieniędzy, zdrowia, rodziny, szczęścia, zamiast każdego wieczoru dziękować za cuda, które dzieją się w twoim życiu.

Masz prawo dostrzegać jedynie sukcesy innych ludzi, zamiast odnotowywać i celebrować swoje.

Masz prawo rozpaczać nad swoją samotnością, zamiast każdego dnia przytulić kogoś bliskiegoi powiedzieć „dziękuję, że jesteś”.

Masz prawo dramatyzować, że nie masz pracy lub, że szef cię źle traktuje, zamiast wykorzystać niesamowity potencjał swojego umysłu i znaleźć sposób na zmianę tej sytuacji.

Masz prawo trwać wdepresji, kreując i pielęgnując negatywne wizje w swojej głowie, zamiast zacząć dostrzegać pozytywne obrazy i zdarzenia w rzeczywistym świecie.

Masz prawo pogrążać się w winie z powodu błędów, które popełniłeś, zamiast zacząć je naprawiać.

Z obawy przed tym „co ludzie powiedzą lub pomyślą” masz prawo izolować się, nie brać udziału w fantastycznych zdarzeniach lub podejmować decyzje, które nie do końca są zgodne z twoimi pragnieniami, zamiast skupić się na „najważniejsze co ja o sobie myślę. Ludzie niech sobie gadają, jak nie szkoda im czasu i energii ”.

Masz prawo poddawać się swoim lękom i rezygnować z wielu marzeń, zamiast odnaleźć w sobie odwagę do ich ogarnięcia.

Masz prawo pielęgnować poczucie niezrozumienia i niedopasowania, zamiast uznać, że każdy ma swoją prawdę i skupić się na znalezieniu wspólnego języka.

Masz prawo frustrować się, że inni ludzie nie zachowują się zgodnie z twoimi oczekiwaniami, zamiast akceptować ich takimi jacy są.

Masz prawo odrzucać każdy skuteczny sposób zmiany swojego samopoczucia, twierdząc „to nie dla mnie”, zamiast zacząć systematycznie wykorzystywać to rozwiązanie, zmienić matrycę w umyśle i poczuć, że „O! to jednak działa! To jest także dla mnie!”

MASZ PRAWO, tylko wtedy nie oczekuj, że coś dobrego cię w końcu spotka. Nie spotka. Będzie się działo wiele wspaniałych rzeczy w twoim życiu, ale ty ich nie dostrzeżesz i będziesz powtarzać: „Nic się nie zmienia. Dlaczego ciągle ja? Dlaczego to ciągle mi przytrafiają się złe rzeczy? Nie mam już sił”. Twoje życie nie będzie inne, póki nie docenisz i nie zaczniesz dziękować za to, co masz.

Możesz więc nadal widzieć szklankę do połowy pustą i skupiać się na niedoskonałościach twego losu, ale po co? Co ci to daje? Skoro czujesz się nieszczęśliwy to znaczy, że ta technika nie działa. Dlaczego nie spróbujesz innej? Masz jedno życie – jak długo będziesz je jeszcze marnował, narzekając i skupiając się na pustej części szklanki?

Jeśli chcesz coś zmienić, zacznij dziękować. Od dziś, od teraz, a potem rób to każdego wieczoru przed pójściem spać. Dostrzeżesz różnicę już po paru tygodniach.

Rób to w ciszy, w odosobnieniu lub wspólnie z bliskimi, aby nauczyć ich dostrzegania tego, co mają. Wspaniale, jeśli odważysz się zrobić to publicznie, by zainspirować innych ludzi. Mów głośno za co jesteś wdzięczny i uzmysłów swoim znajomym, że to samo dzieje się w ich życiu.

DO DZIEŁA KOCHANI! Zmieńmy wspólnie statystyki i stwórzmy 99% szczęśliwych oraz zadowolonych z siebie i życia Polaków, którzy przestali narzekać!

 

Magdalena Łuczak

 


 

Dodaj komentarz