Krew ratuje życie

Z Romą Thomas - kierowniczką oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Gorzowie rozmawiania Ryszard Waldun

- Wiele Centrów krwiodawstwa w Polsce apeluje o oddawanie krwi. Jak sytuacja wygląda w Gorzowie Wielkopolskim?
- Wielu z naszych krwiodawców wyjechało na urlopy lub z dziećmi na wakacyjny wypoczynek dlatego w gorzowskim banku krwi także brakuje wiele grup krwi, ale pacjenci, którzy potrzebują tego drogocennego daru mogą być spokojni. Najbardziej potrzebujemy krwi o grupie (-)
- Kto może zostań dawcą krwi?
- Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.
Dodam jeszcze, że przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. 
Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
- W jakich godzinach funkcjonuje Oddział i jak można się zarejestrować?
Słyszałem że obowiązuje rejestracja internetowa.
- Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gorzowie pracuje Od godziny 7.00 i to prawda, że na oddanie krwi należy się zarejestrować. Obecni krwiodawcy już wiedzą, a przyszłych informuję, że należy się zarejestrować w Internecie na stronie https://rckik.zgora.pl. Znajdziemy zakładkę o rejestracji z możliwością wybrania wolnego dnia i godziny.
 
fot/ Ryszard Waldun 
 
 

Dodaj komentarz