Pomorze Zachodnie na VELOBerlin 2022

Trasa wokół Zalewu Szczecińskiego oraz inne szlaki rowerowe i atrakcje turystyczne regionu będą promowane podczas słynnego festiwalu rowerowego w stolicy Niemiec. Wydarzenie, które co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy miłośników dwóch kółek, odbędzie w najbliższy weekend na lotnisku Tempelhof. – Z Berlina na piękne Pomorze Zachodnie jest bardzo blisko, a nasza oferta dla rowerzystów cieszy się coraz większym zainteresowaniem po obu stronach granicy – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Dla wytrawnych rowerzystów każda pora roku i każda pogoda jest dobra, ale wiadomo, że sezon rozkręca się z każdym kolejnym dniem wiosny. Na miejskich ścieżkach, parkowych alejkach, a także długodystansowych trasach widać coraz większy ruch. Dlatego Das Fahrradfestival VELOBerlin co roku odbywa się w połowie kwietnia. Przyciąga około 20 tysięcy uczestników i kilkuset wystawców! Pokazuje rowerowe trendy, innowacje, ciekawostki.

9-10 kwietnia 2022 na berlińskim lotnisku Tempelhof znów będzie gwarno, kolorowo i rowerowo. A Województwo Zachodniopomorskie zaprezentuje swoją ofertę dla miłośników dwóch kółek.

- Z Berlina na piękne Pomorze Zachodnie jest bardzo blisko, a nasza oferta dla rowerzystów cieszy się coraz większym zainteresowaniem po obu stronach granicy – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Chcemy jeszcze mocniej wypromować nasze trasy. Mamy już gotowe kilkaset kilometrów. W tym sezonie finalizujemy kolejne inwestycje. Sieć szlaków rowerowych jest coraz bardziej spójna, coraz wygodniejsza i bezpieczniejsza. Bardzo cieszy mnie, że mieszkańcy województwa tak chętnie wsiadają na rowery. I że tak dynamicznie rozwija się turystyka rowerowa oraz towarzyszące jej usługi.

Liczniki rowerowe na Velo Baltica zarejestrowały w ubiegłym roku 1 124 402. rowerzystów. W tym sezonie może być ich więcej.

- Na VELOBerlin będziemy zachęcać do podróżowania z Berlina nad Bałtyk przez Szczecin – tłumaczy Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka województwa ds. komunikacji rowerowej. – Nadmorska trasa jest, co zrozumiałe, najpopularniejszą velostradą na Pomorzu Zachodnim, ale atrakcyjnych szlaków w naszym regionie jest więcej. Prawie trzystukilometrowa pętla wokół Zalewu Szczecińskiego będzie turystycznym hitem. W tym i przyszłym roku zostaną oddane do użytku ostatnie brakujące odcinki – tłumaczy Wanda Nowotarska.

Oficerowie rowerowi z Urzędu Marszałkowskiego WZ wiozą do Berlina najświeższe mapy tras i inne materiały promujące region. Będą rozdawać je uczestnikom festiwalowych wydarzeń i opowiadać o atrakcjach Pomorza Zachodniego. Nasze plenerowe stoisko (na festiwalowym terenie oznaczone jako E30.1) będzie działało w sobotę i niedzielę od godz. 10.

Na VELOBerlin prezentują się regionalne i krajowe organizacje turystyczne, stowarzyszenia cyklistów, producenci sprzętu rowerowego, akcesoriów, profesjonalnej odzieży etc. Można zapoznać się z ofertami rowerowych wypraw dla wyczynowców, przymierzyć się do najdroższych szosówek, przetestować najnowsze rowery elektryczne. W Berlinie odbywają się pokazy rowerów kolarskich, trekkingowych, crossowych, miejskich. Swoje nowości przedstawiają również producenci bagażników, przyczepek, rowerów cargo. Sprzęt można przetestować na specjalnym velodromie.

Podczas dwudniowego festiwalu odbywają się również wyścigi, w różnych kategoriach wiekowych i o różnym stopniu trudności. Nie brakuje również atrakcji dla miłośników historii – podczas VELOBerlin można zobaczyć rowery z początku XX wieku (!), archiwalne zdjęcia z zawodów kolarskich, unikatowe wydawnictwa.

Wydarzenie odbędzie na nieczynnym lotnisku Tempelhof, Hangar 5 plus Outdoor Area. Bilet na dwa dni – w sprzedaży internetowej kosztują 12 euro, bilet na jeden dzień – 9 euro. Dzieci do 14 lat – wstęp wolny.

 

Więcej informacji - na stronie https://www.veloberlin.com

https://www.facebook.com/veloberlin/

 

Sieć tras rowerowych Pomorza Zachodniego, propozycje wycieczek, aktualności znajdziecie na:

Dodaj komentarz