Ceramikę sprzed 3 tysięcy lat i monetę z XIII w. wykopali archeologowie na budowie marketu ,,Mrówka’’. Okazuje się, że na terenie Witnickiej Strefy Przemysłowej znajduje się unikatowy obiekt archeologiczny.
Żyło ich tu stu, może dwustu. Osada zajmowała około 5 hektarów. Biedniejsi wykopywali ziemianki i przykrywali je strzechą, bogatsi budowali domy drewniane w konstrukcji sumikowo – łątkowej. Ich osada rozciągała się między rondem koło Steinformu, halą firmy Lamix, terenami ,,Biedronki’’, RCR i ul. Żwirową. Wodę czerpali z Witny, tam też łowili ryby. Osada miała swoje przyległe cmentarzysko całopalne. Era chrześcijaństwa miała nadejść dopiero za 1300 lat. - To pierwsza odkryta osada w dolinie dolnej Warty, w której zachowały się zarówno elementy osadnicze, jak i cmentarzysko – mówi Stanisław Sinkowski, kierownik działu archeologii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie.
Archeolodzy pracują w Witnicy od 1 września i do tej pory na placu budowy marketu ,,Mrówka’’ znaleźli ponad 100 obiektów osadniczych kultury łużyckiej. Kolory gruntu pokazują zarysy ziemianek, zachowały się też paleniska z resztkami ceramiki, węglem drzewnym i popękanymi od żaru kamieniami. Archeolodzy z Gorzowa znaleźli wiele elementów ceramiki sprzed 3000 lat, prymitywne żarna do mielenia mąki i… monetę z XIII wieku. Są też ciekawostki. Na cmentarzysku znaleziono tzw. grób komorowy. Tak chowali zmarłych nasi przodkowie z obszarów naddunajskich, a w Polsce podobne groby odkryto tylko na wyżynie głubczyckiej. – W przedwiekowej Witnicy musiało się coś ciekawego dziać – wnioskuje S. Sinkowski. Albo więc wędrowali do nas osadnicy z tamtych rejonów i tu zamieszkali razem z przedstawicielami kultury łużyckiej, albo ,,nasi’’ wędrowali w tamte rejony i po powrocie przywieźli ze sobą inny zwyczaj grzebania zmarłych.
Witnica leży bowiem w dobrym miejscu. Tysiące lat temu szlaki wędrowne leżały w dolinach rzek – osadnicy przemieszczali się wzdłuż nich, bo rzeki były najlepszymi punktami ,,nawigacyjnymi’’. I właśnie Witnica powstała na skrzyżowaniu wędrówek ludów osadniczych wschód – zachód (pradolina Warty i Noteci) oraz północ – południe (pradolina Odry). Najstarsze witnickie znaleziska archeologiczne sięgają 10 tys. lat wstecz! Osada odkryta przy ul. Żwirowej musiała istnieć między 1300 a 500 rokiem przed naszą erą.
Wykopaliska pod budową przyszłego marketu będą prowadzone do końca września. Dalsze odkrywki mają być robione w miarę postępu prac, np. przy budowie parkingów marketu. Elementy ceramiki i inne znaleziska zasilą zasoby Muzeum Lubuskiego w Gorzowie.