Wywiad z radną

Wywiad z Krystyną Zioła, przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Ochrony Zdrowia

- Czym zajmuje się przewodnicząca Komisji?

- Komisja, której przewodniczę, liczy 14 członków. Nasze prace muszą współgrać z planem pracy Rady Miejskiej. Komisja zapewnia środki finansowe na funkcjonowanie jednostek budżetowych takich jak Szkoły, DOK, OSiR czy Biblioteka. Siedmiu członków Komisji to nauczyciele. Ze względu na fakt, że oświata jest naszym najszerszym obszarem działalności, doświadczenie szkolne sprawia, że praca przebiega sprawniej. Wszystkie sprawy oświatowe, m. in. informacje ze szkół o osiągnięciach i problemach w działalności szkół i przedszkoli analizujemy na Komisji. Ustalamy także wszystkie remonty obiektów oświatowych. W budżecie na 2016 rok zapewniliśmy 300 tys. złotych na remonty i modernizację placówek oświatowych. W SP1 za 120 tys, wyremontowaliśmy korytarze i wymieniliśmy instalację elektryczną. Remont pomieszczeń w SP3 wyniósł 60 tys. W gimnazjum dla dorosłych za 15 tys. dokończono wymianę ogrodzenia. Taką samą kwotę przekazaliśmy publicznemu gimnazjum na remont sali lekcyjnej. Rok rocznie zakupujemy do jednej ze szkół sprzęt komputerowy, wyposażając pracownię komputerową. W minionym roku za 50 tys. wyposażyliśmy pracownię w Sarbinowie. Dodatkowo Przedszkole nr 1 otrzymało 70 000 na wyposażenie po remoncie dwóch sal dydaktycznych. Z dodatkowych środków wykonamy także ogrodzenie przy szkole w Cychrach. Od stycznia br. funkcjonuje nowy żłobek dwukondygnacyjny, który jest nowoczesny i spełnia wszystkie standardy. Wyremontowano również przedszkole. Oficjalne otwarcie nastąpiło 27 czerwca. Koszt inwestycji wyniósł 4,5 miliona złotych. Cieszę się, że 2 mln. udało się nam pozyskać z zewnątrz. Mamy dwa odziały żłobkowe dla 50 dzieci. Tym samym staliśmy się gminą, która stworzyła najwięcej miejsc żłobkowych dla swoich najmniejszych mieszkańców w okolicy.

- Jak wygląda rok szkolny 2016-17 w szkołach podległych gminie?

- Na terenie gminy 1 września do nauki przystąpiło 1792 uczniów. W szkołach podstawowych uczy się 1257 dzieci, a gimnazjalistów jest 535. Ponadto mamy 608 dzieci w oddziałach przedszkolnych, w tym 427 w przedszkolach. Od września w naszej gminie rozpoczyna swoja działalność Salezjańskie Centrum Edukacji, które prowadzi ksiądz Lipowicz. Zadaniem tej placówki jest organizacja nauki dla dzieci niepełnosprawnych. W czerwcu radni zdecydowali się na pomoc finansową dla Centrum. Przekazaliśmy na remont i dostosowanie do nauki pomieszczeń 200 tys. złotych. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci z gminy Dębno nie będą musiały dojeżdżać do Gorzowa, Barlinka czy Myśliborza. Oświata jest największą pozycją budżetową. Przeznaczamy na nią 27 mln. złotych. Z subwencji wraca do nas tylko 45% tej kwoty. Różnicę musimy pokryć z własnych środków. Pozycja oświatowa to ponad 1/3 budżetu gminy. Na terenie gminy funkcjonuje 11 placówek oświatowo-wychowawczych. W tym roku w ośmiu z nich odbyły się konkursy na dyrektorów. Zmienił się dyrektor SP1, gdzie nowym dyrektorem jest pani Iwona Szostowska oraz w SP3, w którym tę funkcję pełni Zdzisław Sołtys. W czerwcu na emeryturę odeszła wieloletnia dyrektor biblioteki, pani Janina Tylman. Nowym dyrektorem biblioteki, wyłonionym w konkursie, została pani Monika Piotrowska. W gminie funkcjonują liczne programy dla uczniów, takie jak wyprawki dla uczniów niepełnosprawnych czy zakup podręczników. Od września ruszył też program dożywiania uczniów z rodzin o niskich dochodach lub trudnej sytuacji życiowej. W zeszłym roku dożywialiśmy około 300 uczniów. Uczniowie od pierwszej klasy podstawowej mogą liczyć także na stypendia szkolne, które może otrzymać uczeń w trudnej sytuacji materialnej. Wzorem lat poprzednich mamy stypendia i nagrody dla uczniów osiągających wybitne wyniki w nauce i sporcie.

- Jakie są potrzeby w oświacie?

- Każda szkoła składa do Komisji harmonogram potrzeb. Oczywiście potrzeb jest zawsze więcej od możliwości finansowych gminy. Podczas prac nad budżetem, wspólnie z panem burmistrzem, musimy uwzględnić najważniejsze inwestycje. Razem tworzymy wieloletni plan wydatkowania. Posiadamy wykaz zadań remontowych na lata 2013-17. Jest także lista spraw pilnych, które musimy wykonać niezwłocznie. Już od lat w każdym roku budżetowym burmistrz przeznacza dodatkowe pieniądze na funkcjonowanie szkół. W zeszłym roku w planie było 320 tysięcy złotych, a wydaliśmy ponad 600 tys. Przy okazji chciałabym podziękować burmistrzowi i Radzie Miasta za dobrą współpracę w kreowaniu polityki oświatowej na terenie gminy.

 

- Dziękujemy za rozmowę.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz