Dlaczego decydujemy się na ekshumację naszych bliskich? Na czym polega procedura ekshumacyjna i jakie musimy wypełnić formalności aby do niej doszło? Rozmowa z Andrzejem Zborowskim, właścicielem zakładu pogrzebowego Omega.
- Dlaczego bliscy decydują się na ekshumację?
- Coraz częściej ma to związek z kosztami. Każdy chce dbać jak najlepiej o swoich zmarłych. Niestety groby rozsiane po całym kraju utrudniają częste wizyty. Same podróże też są kosztochłonne i czasochłonne. Jak jesteśmy młodzi, to jeszcze nie jest to ogromny kłopot. Gorzej jak jesteśmy w podeszłym wieku i z powodu chorób nie jesteśmy w stanie odwiedzić grobu bliskiej osoby. Często są to przykre chwile dla schorowanych bliskich. Inną kwestią są opłaty administracyjne na cmentarzach, które z roku na rok są coraz wyższe. Problem jest także ze starymi pomnikami, które często wymagają przekładania lub całkowitej wymiany. Z tych głównych powodów coraz więcej ludzi decyduje się na ekshumację na jeden cmentarz, często do jednego grobu lub grobowca. Innym atutem takiego rozwiązania jest to, że bliscy mogą się częściej spotkać w jednym miejscu i powspominać. Najczęściej ekshumacje są z małych cmentarzy na większe, w miastach. Szczątki przewożone są w specjalnych trumnach tzw. ekshumacyjnych. W zeszłym roku wykonywaliśmy ekshumację zarówno w naszej gminie, województwie jak i na terenie kraju. Można także ekshumowane szczątki spopielić i pochować je w spólnym pomniku, bez jego rozbierania. Ekshumacjami zajmujemy się już ponad 20 lat i przez ten okres nie natrafiliśmy na problemy, które uniemożliwiałyby ten proces, z wyjątkiem niewyrażenia zgody przez najbliższych.
- Jak rozpocząć proces ekshumacji?
- Decyzja o ekshumacji nie jest łatwa i wymaga zgodności najbliższej rodziny. Jeżeli się już zdecydujemy to pierwszym krokiem jest kontakt z zakładem pogrzebowym. Wtedy wspólnie z rodziną jedziemy zobaczyć miejsce spoczynku ekshumowanej osoby. Jest to niezbędne aby ocenić kosztorys całego procesu. Istotne są informację o pomniku czy jest granitowy, lastrykowy czy betonowy, jak długo zmarły spoczywa w grobie oraz odległość. W Polsce nie ma minimalnej granicy czasowej, po której można przeprowadzić ekshumację. Istnieje jednak okres w roku, w którym trzeba zdążyć – od 15 października do 15 kwietnia. Jest to czas ściśle kontrolowany przez sanepid ze względów sanitarnych. Nasz zakład wypełnia wszystkie urzędowe formalności. Do wniosku potrzebna jest jednomyślna zgoda najbliższej rodziny na przeniesienie ciała i jest to warunek konieczny. Omega organizuje m.in. transport, załatwia formalności na cmentarzu w sanepidzie oraz zajmuje się przeniesieniem pomnika. Jeżeli najbliżsi sobie życzą, to przyjeżdżamy do ich domu i pomagamy w formalnościach. Oczywiście porady i wycenę ekshumacji świadczymy bezpłatnie.
- Ile kosztuje ekshumacja?
- Koszty ekshumacji zależą od kilku czynników. Ważne jest to czy ekshumujemy dorosłą osobę, czy dziecko. Ponadto istotne jest to, w jakim stanie jest nagrobek i czy będzie możliwość jego ponownego wykorzystania. Od kosztów zależy także odległość. Czas spoczywania w grobie ma tu także znaczenie. Po 20 latach koszty są mniejsze gdyż do ekshumacji jest potrzebny mniejszy zespół naszych pracowników. Oczywiście do każdej ekshumacji podchodzimy indywidualnie. Za konsultacje z rodziną i wyceny procedury nie pobieramy żadnych pieniędzy. Nasz zakład od lat współpracuje z firmą pana Remigiusza Laseckiego. W przypadku usług kamieniarskich niezbędnych podczas ekshumacji nasi klienci mają zapewnione niższe ceny i rabaty. Ponadto zapewniamy poświęcenie nowego miejsca spoczynku, a w przypadku pogrzebu dodatkową Mszę za zmarłego. Te usługi świadczymy bezpłatnie.
- Dziękujemy za rozmowę.