Rozmowa o strefie

Rozmowa z panem Romanem Dziduchem, wiceprezesem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

 

- Jak wygląda sytuacja stref ekonomicznych w 2015 roku?

 

- Instrument ekonomiczny jakim jest wspieranie inwestorów w Specjalnych Strefach Ekonomicznych istnieje już prawie od 20 lat. Przez te lata był wielokrotnie modyfikowany, a ostatnie zmiany w funkcjonowaniu stref miały miejsce w lipcu zeszłego roku i mocno zmieniły rolę oraz siły oddziaływania tego instrumentu. Drugie półrocze 2014 roku było okresem oczekiwania na rozporządzenie do niniejszej ustawy, która m.in. przedłużyła funkcjonowanie Specjalnych Stref do 2026. Była to ważna zmiana, gdyż teraz każdy inwestor może planować długoletnie prognozy inwestycyjne i tym samym rozpocząć działalność na obszarze terenów inwestycyjnych objętych specjalnymi warunkami. Nie możemy także zapominać, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej otworzyły się inne możliwości wspierania nowych inwestycji. W Specjalnych Strefach, aby firma odzyskała część nakładów inwestycyjnych musi mieć pomysł na zyskowny biznes i z należnych podatków dopiero je odpisać. Wsparcie finansowe w ramach środków z Unii jest o wiele korzystniejsze dla inwestorów bo jest w gotówce, i rozliczenie projektu jest znacznie łatwiejsze niż w Strefie. Musimy wykorzystać pozostałe jedenaście lat funkcjonowania Stref Ekonomicznych dla jej rozwoju walcząc z silną konkurencją 14 pozostałych Stref, jak też wielu Parków Technologicznych.. Cieszy, że od lat jesteśmy w ścisłej czołówce wśród Stref w pozyskiwaniu nowych inwestorów. W naszej polityce ekonomicznej jest także ścisła współpraca ze szkolnictwem zawodowym w zapewnieniu odpowiedniego potencjału dobrze przygotowanych absolwentów i przyszłych pracowników. Wiadomym jest, że dobrze wykwalifikowani pracownicy średniego szczebla są ważnym elementem decydującym o wyborze swojego przedsięwzięcia w danej lokalizacji przez potencjalnego inwestora. Wspieramy dlatego szkoły ponadgimnazjalne we wdrażaniu nowych kierunków nauczania stosownie do oczekiwań inwestorów.

 

 

- Jakie nowe firmy powstaną w najbliższym czasie w Kostrzynie?

 

- Coraz ważniejszym elementem działalności kostrzyńskich firm, funkcjonujących od lat, są ich projekty reinwestycyjne. Najciekawszym tego przykładem w mieście jest rozbudowa ICT Poland. Firma zainwestuje około 400 mln złotych m.in. w nową maszynę papierniczą, dzięki czemu powstanie minimum 50 nowych miejsc pracy. Mało kto wie, że Olas Poland zatrudnia już ponad 1000 osób i w dalszym ciągu planuje nowe inwestycje. Ponadto w tym roku w Kostrzynie rozpocznie swoją działalność firma Stenqvist z branży papierniczej, która rozpoczeła prace ziemne przy ulicy Milenijnej. Pozwolenie na budowę uzyskała także firma Vanel. Jest to firma z kapitałem francuskim, która w Kostrzynie zbuduje m.in. centrum dystrybucji sprężyn technicznych.

 

 

- W jakie akcje kulturalno-społeczne zaangażuje się w tym roku K-SSSE?

 

- Na pewno będziemy wspierać lokalne inicjatywy kulturalno-społeczne. Każdego roku pomagamy zorganizować Strefę Dobrej Muzyki. Dzięki czemu mieszkańcy Kostrzyna i okolic mają okazję wysłuchać ciekawych koncertów na najwyższym poziomie. Zaangażujemy się także w Dni Twierdzy. Ponadto co roku wspieramy niemal wszystkie sekcje sportowe w szkołach i kluby sportowe działające na terenie miasta. Są to ważne przedsięwzięcia dla mieszkańców i cieszę się, że dzięki sprzedaży terenów pod nowe inwestycje i pozyskiwaniu nowych inwestorów udaje się Zarządowi K-SSSE znaleźć środki finansowe na wspierania tak ważnych dla miasta wydarzeń.

 

- W zeszłym roku K-SSSE swoim zasięgiem objęła także Dębno. Czy potencjalni inwestorzy są zainteresowani tą lokalizacją?

 

- Nowe ciekawe lokalizacje zazwyczaj się cieszą zainteresowaniem inwestorów. Ważne, że gminie udało się przygotować pierwsze tereny inwestycyjne, dzięki czemu było możliwe przystąpienie Dębna do Kostrzyńsko-Słubickie Strefy. Bez infrastruktury drogowej, przyłączy energetycznych czy kolektorów wodno-kanalizacyjnych trudno jest włączyć się w walkę o inwestorów i nowe miejsca pracy. Gmina Dębno zainwestowała już miliony złotych w tereny inwestycyjne i coraz częściej jest rozpatrywana przy wyborze lokalizacji przez nowych inwestorów.

 

 

- Dziękujemy za rozmowę.

 

Dodaj komentarz