Rycerskie pasje

W sobotę, 31 maja 2014 roku w Chwarszczanach odbyły się rycerskie szranki. Uczestniczono w  spotkaniu z żywą tradycją i kulturą doby Średniowiecza. 
Rekonstruktorzy zakonu templariuszy z całego kraju oraz rycerstwo świeckie przeprowadziło najróżniejsze pokazy rzemiosła, turnieje ciężkozbrojnych rycerzy, walk pieszych i łucznictwa konnego.

Stoiska reprezentowane przez rzemieślników w strojach średniowiecznych były żywą  lekcją historii.  Podczas imprezy można było podziwiać sztukę archeologii eksperymentalnej, która polegała na uzyskaniu wytopu żelaza z dymarki i odkuwaniu na gorąco średniowiecznych rekwizytów.  Oprawianie skór owczych na beli drewna specjalnym nożem, uzmysłowił uczestnikom Templariady jak żmudna i czasochłonna była pracy w tamtym okresie.

Stoiska gdzie prezentowane były: łucznictwo tradycyjne, kowalstwo, spłatnerstwo, pokaz brązownictwa i warsztaty tkania metodą tradycyjną były nie lada gratką dla uczestników.

Mogliśmy  skosztować potraw, serów, ciast nawiązujących do historii czasów Średniowiecza.

Wyjątkowa oferta była skierowana do najmłodszych uczestników imprezy. Udział wszystkich obecnych w zabawach plebejskich i konkursach wzbudzał wiele emocji i niejednemu rodzicowi podwyższył poziom adrenaliny.

W Templariadzie nie zabrakło stoiska Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”. Stoisko reprezentowane było przez mieszkańców gminy Krzęcin i oczywiście gospodarzy przyjaciół z gminy Boleszkowice.

Goście z Krzęcina reprezentowane przez dzieci z IV klasy szkoły podstawowej w Krzęcinie, które występowały  w oryginalnych średniowiecznych strojach, uszytych w ramach projektu z zadań aktywizujących. Opiekunkami i pomysłodawcami projektu były Panie nauczycielki Barbara Biesiada i Sandra Żuk. Dzięki nim jeden z  konkursów przeciągania liny wygrały kobiety.

Dla podniesienia swojej wiedzy z historii w Templariadzie uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie. Opiekun młodzieży Przemysław Wróbel, nauczyciel historii, w kaplicy Templariuszy czuł się jak podczas lekcji, tym razem w miejscu, które w roku 1232 książę wielkopolski Władysław Odonic nadał templariuszom, obok posiadłości w Wielkopolsce, wieś Chwarszczany wraz z 1000 łanami ziemi (ok. 15-17 tys. ha) między Odrą, Wartą i Myślą.

Na stoisku „Lidera Pojezierza” były również przedstawicielki KGW „Stokrotki” z Krzęcina, którym szefowała Teresa Walczak. Rozdawały ciasta upieczone przez siebie oraz materiały promocyjne naszego stowarzyszenia.

Wyjazd do Chwarszczan zorganizowało Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” przy finansowej współpracy Starosty Choszczeńskiego dr Bogdana Wojciecha Brzustowicza.

Koordynatorem był wiceprezes Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” - Ireneusz Kostka.

Dodaj komentarz