„Wakacje pod wierzbą” w Parku Narodowym „Ujście Warty”

W te wakacje Park Narodowy „Ujście Warty” przygotował liczne atrakcje. Zapraszamy na warsztaty przy Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym w Słońsku i 3 wycieczki terenowe. A wszystko to pod nazwą „Wakacje pod wierzbą”.

Wakacje pod wierzbą” – warsztaty

Na warsztaty zapraszamy w każdy piątek lipca i sierpnia o godz. 10.00. Będą się odbywać pod wierzbowymi wiatami przy Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym w Słońsku (ul. 3-go lutego 90, 66-436 Słońsk) i potrwają około 1,5 h. Warsztaty są bezpłatne, nie trzeba się na nie zapisywać. Większość z nich będzie stacjonarna.

„Wakacje pod wierzbą” są przeznaczone dla turystów indywidualnych i rodzin. Dzieci zapraszamy pod opieką dorosłych.

Terminy i tematy warsztatów:

5 lipca 2024 – „Niezłe ziółka” – Na tym spotkaniu poznamy rośliny, które leczą, kłują, drapią, a nawet się pienią i czepiają. Zrobimy ziołowe perfumy i amulety.

12 lipca 2024 – „Wszystkie kolory przyrody” – Na warsztatach sprawdzimy czy natura to tylko sama zieleń. Dowiemy się po co w przyrodzie są kolory i jak się najlepiej zamaskować.

19 lipca 2024 – „Slajdy z przyrody” W prostej ramce z patyków stworzymy fotografię ze spaceru, kolaż z liści, odbicie pobliskiego lasu. I wszystko inne co Wam przyjdzie do głowy.

26 lipca 2024 – „Orientuj się w przyrodzie!” - Warsztaty przyrodnicze poświęcone interpretacji przyrodniczej, podczas których będziemy m.in. wyznaczać kierunek północny, odnajdywać punkty w terenie przy pomocy mapy, przewidywać pogodę.

2 sierpnia 2024„Dmuchawce latawce wiatr” - Czym jest wiatr i jaką odgrywa rolę w przyrodzie? Poczujemy wiatr, puszczając wspólnie zrobione latawce.

9 sierpnia 2024 – „No to fru” – Czy ptaki latają na wakacje? Na warsztatach odkryjemy dokąd i dlaczego ptaki odlatują, czy ich podróż jest bezpieczna i skąd ludzie to wszystko wiedzą.

16 sierpnia 2024 – „Co tu tak bzyczy?” – Odkryjemy łąki jako miejsca pełnego życia. Poszukamy i będziemy obserwować jej mieszkańców. Wspólnie zbudujemy domki dla owadów pożytecznych. UWAGA! Te warsztaty będą trwać wyjątkowo 2,5h.

23 sierpnia 2024 – „Ptak głodny jak wilk.” Czy szukanie pokarmu jest niekończącą się harówką? Przekonamy się o tym podczas gry ruchowej, w której przyda się sokoli wzrok i spostrzegawczość. Tematy mogą ulec zmianie o czym poinformujemy wcześniej.

30 sierpnia 2024 – „Muzyka natury” Jaką funkcję pełni dźwięk w przyrodzie? Porozmawiamy o tym podczas warsztatów robienia piszczałek.

Wakacje pod wierzbą” – wycieczki

Oprócz piątkowych warsztatów, planujemy również dla Was 3 weekendowe wycieczki terenowe. Na wycieczki obowiązują zapisy! Chęć udziału prosimy zgłosić mailowo na adres edukacja@pnujsciewarty.gov.pl lub telefonicznie pod numerem 95 752 40 26 do piątku poprzedzającego wycieczkę do godz. 12.00. Wycieczki odbędą się jeśli zgłosi się minimum 5 chętnych.

Terminy i miejsca wycieczek:

7 lipca 2024 (niedziela) – Wycieczka na ścieżkę przyrodniczą „Olszynki”– Start wycieczki o godz. 9.00. na parkingu przy wieży widokowej przy ścieżce „Olszynki” (Kamień Mały). Wycieczka potrwa około 3 godzin. Do przejścia około 3 km.

28 lipca 2024 – (niedziela) Wycieczka rowerowa przez Polder Północny. Trasa przebiega drogami gruntowymi. Niektóre fragmenty trudniejsze do przejechania rowerami szosowymi. Start wycieczki o godz. 9.00. przy Nowej Pompie w Warnikach. Wycieczka potrwa około 4 godzin. Do przejechania około 30 km.

25 sierpnia 2024 (niedziela)Rodzinne rowerowe pożegnanie wakacji. Wycieczka dostosowana do potrzeb najmłodszych (samodzielnie jeżdżących) uczestników. Po trasie nie da się przejechać z przyczepkami rowerowymi (droga gruntowa). Start wycieczki o godz. 9.00. przy Nowej Pompie w Warnikach. Wycieczka potrwa około 4 godzin. Do przejechania około 12 km.

Trasy wycieczek mogą ulec zmianie w zależności od warunków o czym damy znać wcześniej.

Na wycieczkę należy zabrać:

  • Odzież i obuwie dostosowane do pogody.

  • Zabezpieczenie przed słońcem – będziemy się poruszać po otwartym terenie.

  • Zabezpieczenie przed deszczem i komarami.

  • Wodę i coś na ząb.

Dojazd na miejsce zbiórki we własnym zakresie. Spotkania przeznaczone są dla turystów indywidualnych i rodzin. Dzieci zapraszamy pod opieką dorosłych. Nie zapewniamy ubezpieczenia na czas zajęć.

Uczestników „Wakacji pod wierzbą” obowiązuje Regulamin Imprez Parku Narodowego „Ujście Warty” dostępny na stronie internetowej www.pnuw.gov.pl w zakładce „Ochrona danych osobowych”.

 

Dodaj komentarz