Wielkie święto na dwóch kołach

Pogoda dopisała, miłośnicy turystyki rowerowej również. W sobotni poranek 6 kwietnia, wyruszając w 5 różnych miejsc, dotarli do niemieckiego Mescherin, gdzie odbył się międzynarodowy piknik. Wydarzenie zgromadziło niemal 400 rowerzystów.

Rok 2024 na Pomorzu Zachodnim jest „Rokiem rowerowym”. Sobotnie wydarzenie było kolejnym w tegorocznym cyklu, a zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, czyli Pomorza Zachodniego i gminy Gartz. Gwieździsty Rajd Rowerowy przyciągnął miłośników dwóch kółek w różnym wieku z Polski i Niemiec, a różnorodność tras i atrakcji zaplanowanych na pikniku sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczestnicy mieli do pokonania trasy o różnej długości i różnym poziomie trudności – do Mescherin zmierzali z podszczecińskich Warzymic, Siadła Dolnego, Bań w powiecie gryfińskim, niemieckiego Schwedt, ostatnią opcją była pętla wokół Mescherin.

Na mecie rajdu na wszystkich czekał ciepły i słodki poczęstunek, napoje i owoce. Wypieki przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mescherin. Przygotowano też warsztat rowerowy, w którym każdy po pokonaniu kilkudziesięciu kilometrów mógł dokonać przeglądu lub drobnej naprawy swojego jednośladu. Nie zapomniano także o najmłodszych, na których czekał dmuchany zamek, gry i zabawy sportowe, strzelanie z łuku i malowanie buzi. A wśród wszystkich, którzy dotarli do mety, rozlosowano atrakcyjne nagrody. Jedną z atrakcji były też występy Big Bike Orchestra, czyli jedynej na świecie grupy, która koncertuje... jadąc na rowerze.

Sieć dróg rowerowych na polsko-niemieckim pograniczu przyciąga coraz więcej miłośników turystyki na dwóch kołach. Jest stale rozwijana, podobnie jak baza noclegowa, gastronomiczna i infrastruktura ułatwiająca spędzanie wolnego czasu. Ogromne zainteresowanie Gwieździstym Rajdem Rowerowym pokazało, że transgraniczne wydarzenia i spotkania w rowerowych klimatach są potrzebne. Kolejnych należy spodziewać się już wkrótce.

Wydarzenie było współfinansowane z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.


 

UM Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz