ZACHĘCAMY, BO WARTO

W sobotę 5 listopada lekarze ze szpitala będą badać uczestników akcji „Męskie Zdrowie” w galerii Nova Park. To gorzowska odsłona światowej kampanii Movember, promującej badania profilaktyczne u panów.

Mężczyźni w wieku: 18-45 lat będą mogli zrobić darmowe USG jąder. Dla panów po 45. roku życia będzie badanie PSA pod kątem raka prostaty, które polega na pobraniu krwi z palca. Nie trzeba być na czczo, a wynik testu jest dostępny po 10 minutach. Podwyższony poziom PSA to jeszcze nie powód do zmartwień, ale do na pewno do dalszej i bardziej dokładnej diagnostyki.
Badania potrwają od 10.00 do 19.00. Nie trzeba się na nie rejestrować, wystarczy przyjść do galerii i poczekać na swoją kolej. W zeszłym roku zrobiło tak 249 panów, z tego 138 zgłosiło się na USG, a 111 sprawdziło poziom PSA.
Powodzenie akcji zachęciło szczecińskie Stowarzyszenie Fizjosport do powtórzenia badań w tym roku. - Chcielibyśmy dotrzeć do mężczyzn, którzy do tej pory nie zgłaszali się do lekarza, ale też do tych którzy mają już nawyk wykonywania badań kontrolnych - mówi urolog Remigiusz Stamirowski z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej.
Sobotnia akcja w galerii handlowej nie przez przypadek odbywa się w listopadzie, ponieważ na całym świecie to miesiąc profilaktyki męskich nowotworów, znany jako Movember (od zbitki angielskich słów: moustache, czyli wąsy i november – listopad).
 
Na podstawie informacji prasowej szpitala 
Ryszard Waldun

Dodaj komentarz