Podczas 20. Przystanku Woodstock w specjalnej strefie przygotowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego prezentowany był Lubuski Szlak Wina i Miodu oraz tradycje pszczelarskie na Ziemi Lubuskiej. Na szlaku miodu została przygotowana wystawa i ustawiono kilkanaście zabytkowych i nowoczesnych uli przygotowane przez Koło Pszczelarzy w Kostrzynie nad Odrą ze Skansenu-Pasieki Dydaktyczno-Hodowlanej, zlokalizowanego na Warnikach.
Wystawa była otwarta dla odwiedzających podczas tegorocznego Przystanku Woodstock. Do zorganizowania tej niezwykłej prezentacji został zaproszony Urząd Gminy Lubiszyn jako organizator II Lubuskiego Miodobrania. Wystawę zorganizowali Urząd Gminy wspólnie z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Gorzowie Wielkopolskim.
Strefę lubuską sektor pszczelarski reprezentowali Mistrz Pszczelarski: Prezes KP Lubiszyn - Jerzy Kowalewski, Prezes KP Santok - Kazimierz Piniewski, absolwenci Policealnego Studium Pszczelarskiego w Pszczelej Woli i Mariana Grzywacz z Koła Pszczelarskiego w Kostrzynie nad Odrą.
Strefę lubuską licznie odwiedzali przebywający na 20 Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą grupki woodstockowiczów z całego kraju, europy i świata, którzy chętnie zwiedzali stoiska pszczelarskie. Odwiedzający mogli porozmawiać z pszczelarzami, którzy oprowadzali po szlaku i ścieżce dydaktycznej oraz opowiadali o sprzęcie pszczelarskim, życiu i hodowli pszczół. Można było również spróbować rożnych odmian miodów, pyłek i pierzgę. Odwiedzający podczas degustacji pytali o sposób pozyskiwania produktów pszczelich, o odmiany miodów, otrzymywali ulotki o produktach opracowane przez Zarząd PZP. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się oszklony ul z żywymi pszczołami, przy którym odbywały się warsztaty pszczelarskie.
Gośćmi wystawy pszczelarskiej byli m.in gospodarz Strefy Lubuskiej Pani Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbieta Polak, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła, Tadeusz Woźniak Z-ca Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Wojewoda Lubuski Jerzy Ostrouch i Starosta Gorzowski Józef Kruczkowski.
Jako współorganizator szlaku miodu i wina odwiedzili stoiska Wójt Gminy Lubiszyn Tadeusz Karwasz oraz zastępca wójta Małgorzata Miszkiewicz. Gościem był także książę Jan Lubomirski-Lanckoroński z dziećmi.
Zatrzymał się przy ulu z pszczołami za szkłem by pokazać swym dzieciom. Podszedł również do stoisk z miodami by spróbować smaków miodów w tym malinowego i wrzosowego. Wystawę odwiedzili również goście Akademii Sztuk przepięknych prof. Magdalena Środa oraz Agnieszka Holland, która zatrzymała się przy degustacji by porozmawiać o miodach i z ciekawością wysłuchała Romany Grzywacz, która mówiła o walorach miodów. Wśród odwiedzających nasze stanowisko nie zabrakło także Dyrektora TVP Gorzów Artura Gurec, wraz z ekipą dziennikarzy. Dziennikarze wielokrotnie wykorzystywali jako tło wystawę przy nagrywaniu wywiadów.
W drugim dniu Woodstocku na stoiskach pszczelarskich gościliśmy m.in. Małgorzatę J. Berwid vel Ciotka Książkula, od lat wykonuje zawód animatora kultury. Zajmuje się tworzeniem programów w redakcji dziecięcej TVP1, prof. Zbigniewa Izdebskiego – pedagoga i seksuologa. Ponadto stoiska pszczelarskie odwiedził Józef Giemza Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Wśród odwiedzających mimo wielu zajęć znalazła się grupa z Pokojowego Patrolu, z ciekawością wysłuchali oprowadzających pszczelarzy – byli głównie zainteresowani, czy żywym pszczołom umieszczonym w szklanym ulu nie przeszkadza woodstockowy hałas. Według naszej oceny grupa odwiedzających była dużo większa niż pierwszego dnia. Jurek Owsiak z dużej sceny ogłosił, że w odległości 200 m od niej znajduje się Lubuska strefa, są żywe pszczoły a warsztaty pszczelarskie prowadzą m.in. absolwenci szkoły pszczelarskiej w Pszczelej Woli z Koła Pszczelarzy w Kostrzynie nad Odrą. Wystawę odwiedził także Kol. Stefan Piwowarski - Sekretarz Zarządu WZP w Gorzowie Wlkp., który czynnie włączył się w prelekcje o pszczelarstwie.
Trzeciego dnia woodstockowicze czekali na otwarcie wystawy przy bramie wejściowej do strefy lubuskiej by zwiedzać stoiska pszczelarskie, wysłuchać oprowadzających i skorzystać z degustacji. Odwiedził nas Zbigniew Biedulski z małżonką- zastępca burmistrza Kostrzyna nad Odrą, pszczelarz i absolwent Policealnego Studium Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, który aktywnie włączył się w oprowadzanie po wystawie pszczelarskiej.
Pytaniom nie było końca, oprowadzający starali się odpowiadać na wszystkie nurtujące pytania wyczerpująco. Na lubuskiej strefie pojawili się również młodzi pszczelarze i Ci, którzy chcieli by rozpocząć przygodę z pszczelarstwem, byli zaciekawieni w jaki sposób można założyć pasiekę co trzeba wiedzieć na początek o pracy przy pszczołach i wieloma innymi problemami.
Zainteresowanie było ogromne i przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszymy się bardzo, że tylu młodych ludzi żywo interesuje się tematyką pszczelarstwa, zadawano wiele pytań dotyczących hodowli pszczół, jak i pozyskiwania miodu. Słuchaczy także zainteresował temat ochrony pszczół, dopytywali się o przyczyny spadku liczebności rodzin pszczelich. Szlak miodu w Strefie Lubuskiej odwiedziło ok. 20.000 woodstockowiczów, delektując się m.in. różnymi smakami miodów.
Marian Grzywacz